Domů Rady a Návody Jak nakupovat na splátky

Jak nakupovat na splátky

-

Téměř každý e-shop dnes nabízí nákup na splátky. Stačí si jen vybrat zboží a cenu platit postupně. Je to opravdu tak jednoduché? A co čekat od nakupování na splátky?

Nakupování přes internet se stalo běžnou součástí našich životů. Z pohodlí domova si vybrat, zaplatit kartou a zboží si nechat dovézt až na práh domu je čím dál častější. 

Firmy hledají stále další způsoby, jak nalákat nové zákazníky. Ne každý si může dovolit zaplatit celou cenu naráz, proto vznikla možnost nakupování na splátky. I když je pravdou, že nakupování na splátky žádnou velkou novinkou není. 

Průkopníkem v této oblasti byla nebankovní finanční společnost Home Credit, která patří do skupiny PPF a funguje už od roku 1997. Postupně se k ní přidaly i další společnosti. Jak nakupování na splátky funguje? A jde vždy o nejlepší cestu, jak si zboží pořídit?

Kdo nabízí nakupování na splátky?

Hned na začátku je potřeba si vyjasnit, že nákup na splátky nenabízí, resp. peníze neposkytuje daný prodejce. Nakupování na splátky není nic jiného než klasický úvěrový produkt, který nabízí úvěrová společnost

V České republice je stálicí v nakupování na splátky již zmíněná společnost Home Credit

Umožňuje nákup na splátky takřka na jakékoliv zboží a služby. Mezi partnery Home Creditu patří desítky e-shopů i kamenných prodejen jako je Datart, CZC.cz, Asko nábytek nebo Electro World. 

Home Credit nemá žádné kamenná pobočky. Vše funguje plně online nebo na Home Credit infolince. Home Credit nabízí široké spektrum služeb od Home Credit převod peněz, přes konsolidaci půjček až po financování auta.

Nakupování na splátky nabízí také Cofidis, ESSOX a Hello bank!. Oblíbeným produktem je nákup na splátky s odkladem ESSOX nebo nákupy na splátky u více než 1800 smluvních partnerů Hello Bank!. Mezi největší smluvní partnery Hello Bank! patří Mobelix, IKEA, Planeo Elektro nebo Euronics.

Co lze koupit na splátky?

Na splátky lze koupit téměř jakékoli spotřební zboží i služby, jejichž prodejce takovou možnost prodeje nabízí. Může se jednat o lyže, auto, nábytek, foťák, pračku, televizi nebo mobil. 

Některé úvěrové společnosti mají stanovenou spodní i horní hranici, některé poskytují úvěr na splátky bez limitu. Například Home Credit umožňuje nákup na splátky u zboží alespoň za 1000 Kč. U ESSOXu lze na splátky nakoupit zboží a služby od 2 000 Kč až do 500 000 Kč.

Podmínky pro nakupování na splátky

Nakupovat na splátky mohou plně svéprávné osoby starší 18 let, které nejsou ve výpovědní lhůtě ani zkušební době. Zároveň musí mít také pravidelný a trvalý zdroj příjmů. Jako příjmy se počítají i starobní či invalidní důchod a rodičovský příspěvek. 

Dále je potřeba občanský a řidičský průkaz či jiný doklad totožnosti. Podnikatelé musí doložit živnostenský list nebo výpis z obchodního rejstříku. 

Úvěrové společnosti zkoumají úvěrovou historii žadatele, proto jsou důvodem k zamítnutí žádosti o úvěr nesplacené závazky a exekuce.

Jak probíhá nakupování na splátky

Je to naprosto jednoduché. Stačí si jen vybrat zboží u některého z partnerů úvěrové společnosti a jako platební metodu zvolit “Nákup na splátky”. U online nákupů dojde k přesměrování na web dané úvěrové společnosti, kde je nutné sjednat úvěrový účet

Cena nákupu pak bude rozložena na jednotlivé splátky. Při nákupu v kamenné prodejně s nákupem na splátky pomůžou zaměstnanci prodejny. E-shop zboží následně vyexpeduje a zašle, prodejna ho hned vydá.

Na co si dát pozor

U každého nákupu na splátky by si měl člověk nejprve odpovědět na otázku, zda produkt opravdu nutně potřebuje. Obecně platí, že zboží, které si pořídí na dluh, by mu mělo sloužit déle, než ho bude splácet. 

Nákup na splátky dává smysl třeba u pořízení dražší věci, která bude sloužit několik let. Naopak není rozumné pořizovat na splátky například dovolenou a už vůbec ne vánoční dárky.

Stejně jako u jakýchkoliv jiných úvěrů se i zde platí úroky. A ty nejsou zrovna malé. Důležitá je také výše RPSN. Roční úrokové sazby se běžně dostanou nad hranici 20%. 

Každý by si tedy měl dopředu pořádně spočítat, jaká bude výše měsíční splátky a jestli bude schopný půjčené peníze bez problémů splácet.

S výpočtem pomůže např. ESSOX kalkulačka. Vypočítá přesnou výši úroku a celkovou částku, kterou klient zaplatí. Svou vlastní kalkulačkou disponuje Cofidis i Home Credit.

Někteří obchodníci klienty lákají na nákup na splátky bez navýšení. To znamená, že při splnění všech podmínek klient neplatí úroky. Je však potřeba si hlídat, jestli si společnost neúčtuje nějaké poplatky. Často totiž sice úrok nepočítá, za to nemalé poplatky ano.

Je tedy nutné si vždy důkladně přečíst úvěrovou smlouvu a především posílat splátky včas. I malé zpoždění znamená velké sankce. 

Mohlo by Vás zajímat

PR článek