Mezi využitelné druhy odpadů, které jsou cenným surovinovým zdrojem, patří i kuchyňský olej.
TASR 09.07.2021 06:30 shutterstock 1837834246Foto: Shutterstock
Použitý olej byste v žádném případě neměli vylévat do odtoku.
„Často končí v směsný odpad a možná nejčastěji iv kuchyňských odpadech, případně v odpadech toalet. Dostává se tak do kanalizace, pro kterou představuje velmi rizikový druh odpadu. Mimo jiné je hrozbou i pro čistírny odpadních vod, „řekl Marek Brinzík z organizace odpovědnosti výrobců Natur-Pack.
Použité oleje lze přitom předávat na více místech. Třídit se jich podle Brinzíka vyplatí nejen proto, že je více než nežádoucí, aby skončily v odpadních vodách, ale i proto, že použitý kuchyňský olej je cenným zdrojem energie. Využívá se například na výrobu bionafty, při výrobě plastů, případně v bioplynových stanicích, kde se z něj vyrábí elektrická energie.
Viz video o třídění a kompostování
Kde se dá na Slovensku použitý olej předat? „Například na sběrných dvorech, už několik let použitý olej můžete odevzdat v jednom z obchodních řetězců, na vybraných čerpacích stanicích a postupně přibývají i speciální kontejnery přímo na sběrných hnízdech v mnoha obcích a městech po celém Slovensku. Místa na předání použitého oleje jsou stále dostupnější a bude je stále více, „přiblížil Brinzík.
Olej se sbírá buď do dobře uzavíratelného originálního obalu, do PET lahví, případně do speciálních nádob, tzv. tuktajnerov. „Při jeho slévání je třeba zbavit ho zbytků potravin, případně různých šťáv, které nejsou olejem. Z jednoho litru použitého oleje se dá vyrobit 0,75 litru a i více dobré bionafty, „doplnil Brinzík.
Připomněl, že tříděním oleje chráníme nejen naše vodní zdroje, kanalizaci a čistírny odpadních vod, ale šetříme i nemalé množství energie, které se z použitého oleje opětně. „Podobně jako u mnoha jiných druzích odpadu iv případě třídění oleje přispíváme k ochraně životního prostředí,“ shrnul.