Domů Rady a Návody Co je třeba udělat s obaly dříve, než je vyhodíte?

Co je třeba udělat s obaly dříve, než je vyhodíte?

-

I dnes se ještě setkáváme s více mýty, které jsou spojeny s vyhazováním a tříděním odpadu.

Pravda, TASR 22.06.2021 11:00 PET lahve, plastyFoto: Shutterstock
Pokud jsou obaly jen jemně znečištěné a pokud neobsahují hrubé zbytky obsahu (potravin či kosmetiky), mýt je nemusíte. V procesu recyklace dochází k odstranění nečistot.
Jedním z nich je i potřeba mytí obalů před vyhozením. Jako v případě znečištěných obalů postupovat správně?

„Pokud jsou obaly jen jemně znečištěné a pokud neobsahují hrubé zbytky obsahu (potravin či kosmetiky), mýt je nemusíte. V procesu recyklace dochází k odstranění nečistot. Pokud se chtějí lidé vyhnout zápachu, na vypláchnutí lze použít užitková voda, „vysvětlila Kateřina Kretter z organizace odpovědnosti výrobců Envi-pak.

polévka, hrnec, žena, zápach, zkažené jídlo, odpad
ČTĚTE VÍCE
Co nepatří do kompostéru a kam se zkysnutí polévkou? Víte vytřídit odpad z kuchyně?
Připomněla, že je důležité obaly před vyhozením stisknout, aby nezabíraly zbytečně mnoho místa a do kontejneru či pytle se vešlo více odpadu. Odborníci se setkávají is mýtem, že se platí jen za odvoz odpadu a třídit proto nevyplatí. „Platíme pouze za odvoz směsného komunálního odpadu – tedy takového odpadu, který se vyhodí do černých kontejnerů nebo pytlů, také za bioodpad, případně použité jedlé oleje, pokud se aktivně předány na sběrné místo – buď na vyznačené místo v supermarketu, na benzínové pumpě nebo na sběrný dvůr. Za odvoz tříděného odpadu obyvatelé neplatí, „ozřejmila Kretter, která vysvětlila i způsobem, jak zacházet správně s kuchyňským odpadem (viz video).

Na Slovensku ročně vyhodíme až 860 tisíc tun potravin, což je přibližně 163 kg na obyvatele. Pokud si přepočítáme, kolik kilogramů potravin ročně tímto způsobem zlikviduje 4-členná rodina, výsledek je alarmující.

Mohlo by Vás zajímat

PR článek