Na zahnání žízně je nejlepší voda nebo neslazené čaje.
TASR 16.07.2021 09:30 piny režim – návaly horka – horúčavyFoto: Shutterstock
Jak ochladit rozpálené tělo v horkém počasí?
Pozor je třeba dávat i na samotnou teplotu, která by měla být vlažná nebo pokojová, rozhodně ne ledová. Upozorňuje na to lékařka krční-nosově-krčního oddělení (ORL) Nemocnice Agel Košice-Šaca Valéria Doláková. Stejně nedoporučuje pít ani nápoje, které byly jen před malou chvílí vybrané přímo z chladničky.
„Ledové nápoje dráždí hlasivky, sliznice se poškozuje, mění se prokrvení hlasivky a může nastat zánět. Nejprve je to iritace hlasivky chladem, mohou nastat zánětlivé změny a toto je nepříjemné, „řekla Doláková.
Pokud chrapot trvá už pár dní, přidruží se příznaky respirační infekce, kašel, zadrhávání hrdla, zvýšené teploty, tak tehdy je podle jejích slov nutné vyhledat odborníka.
„Po ledovém nápoji změní hlasivka svou hmotu, je oteklá, a tím pádem se mění zabarvení hlasu, člověk je ochraptëly, ale nemusí tam být ještě zánět. Je to jen iritace, ale když se přidruží dráždění na kašel, vykašlávání hlenů, bolesti v krku, tlak v krku, tam už je zánět a tehdy potřebujeme lékaře, „vysvětlila Doláková.
Jak dále řekla, při prvních potížích, když lidé zaznamenávají jen ztrátu hlasu nebo chrapot, pomáhají teplé obklady, normální pitný režim, vlažné nápoje, bylinné čaje, volně prodejné léky, homeopatika, kalciový sirup nebo produkt s kyselinou hyaluronovou, která zvlhčuje hlasivky.
„Jsou to všechno léky, které si umí pacient koupit při prvních příznacích, pokud žízní vypil studený nápoj a zachraptěl. Jde o běžné potíže, trošku se zastře hlas na jeden – dva dny a pak je to lepší. Mnoho lidí to ani neřeší, efekt chladu se stáhne a hlasivky fungují dál. Pouze při zánětu pacienti potřebují lékaře, „dodala Doláková.